• 14.03.2025

Ці маленькі насінини відомі своїми приголомшливими цілющими властивостями вже протягом мінімум 5000 років. Їх по праву можна назвати однією з найкорисніших добавок до раціону сучасної людини. Напевно, більшість із читачів уже здогадалися, що сьогодні головним героєм нашої статті є насіння льону, користь якого безсумнівна.

Що таке насіння льону?

Льон (Linum usitatissimum) – трав'яниста рослина родом із Середземномор'я. Активно використовується в їжі та легкій промисловості для виготовлення лляної тканини. Має дрібне насіння, розміром трохи більше насіння кунжуту. Його покриває тверда та гладка глянсова оболонка бурштинового чи коричневого кольору. На смак солодкувате, чимось нагадує горіхи. Саме його найчастіше вживають у їжу. І тут виникає питання, як правильно вживати насіння льону, чи можна їсти його цілим? Відповідь проста: попередньо його потрібно подрібнити, що дозволить цінним нутрієнтам краще засвоїтися в організмі і вплинути на здоров'я.

Користь насіння льону для організму

Ці рослинні інгредієнти викликають пильний інтерес у лікарів, нутриціологів та дослідників, що обумовлено особливим складом насіння льону властивостями. Це багате джерело наступних біологічно активних речовин, необхідних для функціонального харчування та підтримки здоров'я:

  • Жирні кислоти

Основна цінність насіння визначається високим вмістом поліненасичених жирних кислот та низьким вмістом насичених. Йдеться, насамперед, про альфа-ліноленову (ALA) кислоту, яка належить до омега-3 жирних кислот. Лляна олія містить майже вдвічі більше омега-3, порівняно з супервідомим риб'ячим жиром. Також льон може похвалитися достатнім вмістом лінолевої кислоти (LA) – представника групи жирних кислот омега-6.

Поліненасичені жирні кислоти є незамінними, тобто організм не здатний самостійно синтезувати їх і повинен отримувати ззовні. Ці кислоти входять до складу практично всіх клітинних мембран. Омега-3 благотворно впливають на стан та функціонування серцево-судинної системи, суглобів, нервової системи. ALA знижує рівень тригліцеринів, холестерину, протидіє утворенню тромбів і має протизапальні властивості.

ALA у комбінації з LA впливає на засвоєння жиророзчинних вітамінів А, Д, Е та К. Баланс омега-3 та омега-6 підтримує гомеостаз та здоровий розвиток організму. Омега-3, крім усього іншого, забезпечує антистресовий, антиаритмічний та судинорозширювальний ефект.

  • Протеїни

Білок є другим компонентом у насіннєвому складі після ліпідів. На нього припадає 18-25%. Цей факт визначає користь насіння льону для чоловіків. Протеїни мають збалансований амінокислотний профіль і підвищену поживну цінність. У їхньому складі переважають незамінні амінокислоти. При цьому спостерігається високий рівень фенілаланіну та тирозину, які сприяють здоровому функціонуванню щитовидної залози та центральної нервової системи. Також слід зазначити оптимальне співвідношення лізину та аргініну, що свідчить про сприятливий вплив на серцево-судинну систему.

Льняні протеїни характеризуються нижчою розчинністю, але кращою термічною стабільністю порівняно з іншими білками, що отримують з подібних джерел.

  • Харчові волокна (клітковина)

У складі також присутні некрохмальні полісахариди, які називають вуглеводами, що погано перетравлюються, або харчовими волокнами. Вони істотно впливають на процеси перетравлення, засвоєння, переміщення їжі зі шлунка в кишечник. Вони також знижують ризик розвитку діабету, коронарно-судинних захворювань, протидіють ожирінню.

  • Лігнани

Насіння льону є найбагатшим джерелом лігнанів, які забезпечують особливу користь для здоров'я жінок. Справа в тому, що цим речовинам із класу фітоекстрогенів властива естрогеноподібна активність в організмі людини. Вони зв'язуються з рецепторами естрогену і перешкоджають його раковому впливу на тканини молочної залози та простати, тобто зменшують ризик розвитку гормонально-залежних пухлин або пригнічують їх зростання, виявляють потужні антиоксидантні властивості. Крім того, вони посилюють синтез глобуліну, що зв'язує статеві гормони та регулює рівень естрогену за допомогою виведення його надлишку з організму.

Плюс до всього, лігнани допомагають знизити рівень холестерину в крові та кров'яний тиск, що підтверджено подвійним сліпим дослідженням, проведеним у Канадському дослідницькому центрі шпиталю Св. Боніфація. Пацієнти, які страждають на гіпертонію, отримували 30 г подрібнених лляних насінин щодня, що викликало приблизне зниження систолічного артеріального тиску на 15 мм рт.ст. та діастолічного тиску – на 7 мм рт.ст.

Крім усього іншого, насіння льону знайшло широке застосування в медицині та нутриціології через багатий вміст вітамінів (ніацин, вітаміни В-6, Е, А, С, тіамін, рибофлавін) та мінералів (фосфор, залізо, кальцій, магній, натрій, цинк).

Насіння льону для схуднення – допомагає чи ні?

Розглянемо, наскільки ефективне насіння льону для схуднення та як його правильно приймати жінкам та чоловікам. У дієтології цей продукт цінується через велику кількість клітковини. Вона запускає процес позбавлення зайвої ваги і сприяє очищенню організму від продуктів розпаду.

Регулярно додаючи лише 2,5 г продукту в напої або базові страви, можна значно знизити почуття голоду. Клітковина не перетравлюється організмом, а розщеплюється бактеріями і дарує тривале відчуття наповнення та ситості. Як наслідок, апетит пригнічується, і людина не перекушує до наступного прийому їжі. У довгостроковій перспективі це призводить до схуднення. Крім того, омега-3 жирні кислоти, на які багатий льон, часто використовують у комплексній терапії як компонент лікувальної дієти при ожирінні.

Протипоказання до вживання

Подібно до будь-яких інших продуктів, цей рослинний продукт може завдати шкоди, якщо приймати його безконтрольно і всім підряд. Вживати його слід відразу після приготування, оскільки при тривалому зберіганні воно втрачає не тільки свої смакові якості, але й ефективність.

Протипоказано їсти лляні насінини при:

  • камінні в нирках, сечовому міхурі, жовчному міхурі;
  • гострих запальних процесах у шлунку;
  • ендометриті, міомі, фіброміомі, полікістозі яєчників;
  • мастопатії.

Дуже обережно підходити до споживання насіння льону слід при вагітності і жінкам, що годують груддю, а також дітям (до 3 років продукт заборонений до споживання взагалі).

Як правильно заварити насіння льону?

Від чого допомагає насіння льону, чим корисне для жінок і чоловіків, розібралися, тепер настав час поговорити про те, як його правильно приготувати. Найпопулярнішим і найпоширенішим вважається відвар, що вживається для лікування та профілактики хвороб шлунково-кишкового тракту як обволікаючий і легкий проносний засіб. Для його приготування 2 столові ложки насіння заливають 1 склянкою окропу і дають настоятися протягом 10 хвилин, зрідка помішуючи. П'ють слизовий настій, що утворився, по півсклянки до їжі.

Як правильно приймати насіння льону

Можна як їсти насіння льону в цілому вигляді по чайній ложці вранці і ввечері, попередньо замочивши його в холодній питній воді мінімум на 2 години, так і подрібнювати його на борошно. Більшість сучасних досліджень доводять ефективність використання якраз меленого насіння, оскільки при такому його вигляді корисні речовини вивільняються значно легше, порівняно із споживанням цілих інгредієнтів.

Ми зібрали для вас кілька варіантів та ідей швидкої та зручної його подачі:

  1. посипайте лляним борошном гарячі чи холодні каші, овочі, салати;
  2. додавайте його в коктейль для сніданку;
  3. змішуйте з йогуртом чи кефіром;
  4. використовуйте при випіканні хліба та інших хлібобулочних виробів.

Щодо питання, як довго пити насіння льону, то тут слід орієнтуватися на мету прийому. При профілактичному вживанні та відсутності протипоказань його можна їсти хоч щодня, не перевищуючи рекомендовану денну норму. А при комплексній терапії тих чи інших захворювань необхідно дотримуватись рекомендацій та призначень лікаря.

Статті по темі
  • 17.09.2023

Її називають зимовою вишнею та індійським женьшенем. Її активно використовують у деяких традиційних медичних практиках упродовж 5 тисяч років. Вона вважається ключовою рослиною аюрведи.

  • 16.09.2023

Ця речовина має кілька назв: вітамін В9, фолацин, фолін. Але більшості споживачів воно відоме як фолієва кислота або фолат.

  • 16.09.2023

Це суперфуд і найперспективніший продукт майбутнього, що вигідно відрізняється високим вмістом корисних нутрієнтів та потужним оздоровлюючим впливом на організм.

  • 16.09.2023

Аргінін - це один з найбільш відомих продуктів спортпіта, який і доступний у чистому вигляді, і входить до складу багатокомпонентних добавок.

Підписатися на нашу розсилку

щоб отримувати свіжі новини про акції та знижки

Розсилка для здоровʼя та краси
Підпишіться, ми в розсилках ділимось
  • акційними пропозиціями
  • новинками й добірками
  • порадами від профі
Підписатися
Підписатися на розсилку
0 800 403 173