• 14.03.2025

Цей дивовижний білок виконує найрізноманітніші функції. На його частку припадає 30-35% загальної білкової маси в організмі. Це найпоширеніший білок у людському тілі. Здогадалися, про що йдеться? Правильно, сьогодні ми поговоримо, що таке колаген, для чого він потрібен і як правильно його вживати.

Що таке колаген?

Колаген – це тип білка, який складає переважно суміш деяких цінних амінокислот. Варто відмітити, що основну його спіральну структуру формують такі три категорії амінокислот:

  1. Незамінні. Людський організм не здатний синтезувати їх самостійно і має отримувати з їжею. До цієї групи входять лізин, серин, треонін, лейцин, валін, фенілаланін, метіонін, ізолейцин, гістидин, гідроксилізин.
  2. Умовно-незамінні. Організм виробляє їх, але лише у разі відсутності негативного впливу захворювань та стресів, до того ж у обмежених кількостях. Йдеться про гліцин, пролін, глютамін, аланін, тирозин.
  3. Замінні. Тіло в змозі синтезувати їх самостійно, але додатковий прийом їх все ж таки важливий і бажаний. Це гідроксипролін, аргінін, аспарагін.

Масова частка колагенового білка становить 6% загальної маси тіла. Він утворює сполучну тканину, тобто бере участь у формуванні шкіри, суглобів, кісток, кровоносних судин. Сама назва у перекладі з грецької означає клей. І це цілком виправдано, тому що в комбінації з еластином та гіалуроновою кислотою він створює особливий внутрішньоклітинний матеріал, який буквально склеює або навіть цементує все разом.

Види колагену

Вчені виявили мінімум 28 типів білка, кожен з яких міститься в певному місці організму та підтримує його тканини та структури. Для кожного з них характерні свої властивості. 90 його відсотків припадає на типи 1, 2, 3 та 5.

Як вибрати найкращий колаген, чи можна його використовувати для схуднення? Щоб відповісти на це питання, слід спочатку розглянути основні його типи:

  • Тип I

На нього припадає до 90% колагенового білка. Найчастіше сконцентрований у сухожиллях, кістках, шкірі, очній рогівці, внутрішніх органах. Зберігає шкіру, сполучні тканини, кістки цілісними. На відміну від інших типів, що забезпечують гнучкість, надає жорсткості. Допомагає сухожиллям та зв'язкам витримувати фізичні навантаження. Не дає шкірі провисати та перешкоджає виникненню зморшок. Крім іншого, позитивно впливає на волосся, нігті.

  • Тип II

Складає 90% від усієї речовини, яка міститься в хрящах колін, плечей та інших суглобів. Є в еластичному хрящі. Він підтримує тканини, для яких важливо зберігати гнучкість, здатність рухатися та швидко повертатися в початковий стан після завершення дії сили деформації. Такий хрящ є у вусі та надгортаннику, який відповідальний за швидке закриття дихальних шляхів при ковтанні їжі.

  • Тип III

Ключовий тип для хрящів ретикулярних волокон. На його частку припадає 5-20% всього вмісту колагенового білка в організмі. Його зона відповідальності – структурна цілісність порожнистих органів прокуратури та тканин (наприклад, судин). Також знаходиться у шкірі, робить її еластичнішою, проте з віком його вміст зменшується.

  • Тип Ⅴ

Міститься на поверхні шкіри та у волоссі. Забезпечує їхнє відновлення.

Користь колагену для організму

Численні дослідження підтверджують сприятливий вплив речовини на сполучну тканину, окремі органи та організм у цілому. Розглянемо це докладніше. Отже, чим корисний колаген для організму жінок, чоловіків, дітей, які його властивості?

  • Поліпшення стану шкіри

Як ми вже знаємо, організм виробляє власний білок, але з віком цей процес уповільнюється і слабшає. Вчені стверджують, що після 20 років щороку його синтез знижується приблизно на 1%. Це супроводжується виникненням зморшок, тонких ліній, збільшенням дряблості шкіри, скутістю суглобів та розвитком захворювань серцево-судинної системи.

Особливо важливим білок є для шкіри, оскільки він – її ключовий компонент. Дослідження демонструють, що його посилений вміст у раціоні запобігає в'ялості шкірних покривів, їх покриттю мімічними лініями та зморшками.

В одному масштабному дослідженні брали участь понад 1000 жінок віком 20-70 років. Протягом 90 днів вони отримували колагенові добавки. Було доведено їх антивіковий вплив на шкіру, підвищення її зволоженості та еластичності, зменшення зморшок та ослаблення в'ялості. Подібних результатів у учасниць плацебо не було виявлено.

  • Боротьба з целюлітом

Ця проблема дуже хвилює жінок уже багато століть. Подвійне сліпе дослідження показало, що застосування колагенових пептидів допомагає послабити неприємні прояви целюліту, зменшити так звану «апельсинову кірку» і покращити стан шкірного покриву на проблемних ділянках. Варто зазначити, що учасниці приймали добавки щонайменше півроку, проте ефект виявлявся вже через 3 місяці.

  • Зміцнення нігтьових пластин

Багато жінок, та й чоловіки, страждають від підвищеної ламкості нігтів. В одному дослідженні учасникам давали колагенові добавки, які сприяли зниженню ламкості, утворенню тріщин та появі відколотих ділянок більше ніж на 40%. Плюс до всього, нігті стали рости краще ніж на 10% протягом півроку. Близько 60% учасників відзначили загальне посилення міцності та підвищення якості нігтьових пластин під час прийому.

  • Підтримка здорової функції суглобів

Добавки позитивно впливають суглоби. В одному дослідженні розглянули результати 15 різних досліджень дії білка на суглоби. Участь брали атлети, люди у віці та жінки в період клімаксу. Додавання колагенових продуктів до раціону допомогло покращити функціонування суглобів та прискорити їх регенерацію після травмування.

В іншому дослідженні порівнювали вплив колагену в продуктах та добавках на колінний суглоб з дією комбінації глюкозаміну, хондроїтину та плацебо. Усіх учасників поділили на три групи. Результати показали більшу ефективність додаткового прийому білкових сполук порівняно з традиційними хондропротекторами в ослабленні больових відчуттів, посиленні мобільності, підвищенні функціональності суглобів, не кажучи вже про плацебо.

  • Підвищення міцності сухожилля

Ці потовщені фіброзні волокна також будуються із колагенового білка. Їхнє головне завдання полягає у зв'язуванні м'язів і кісток, забезпеченні вільного та комфортного руху. У фізично активних людей та спортсменів вони часто травмуються. Ще одне дослідження підтвердило, що додавання відповідних добавок до раціону робить сухожилля міцнішими.

  • Турбота про здоров'я кісток

Кістки також багаті на цю речовину. На неї припадає близько 40% від загальної кісткової маси. Саме вона забезпечує структурну матрицю, з урахуванням якої здійснюється мінералізація кістки. Тобто цей білок критично важливий для кісткової структури. Зниження його вмісту призводить до зменшення щільності кісткової тканини, її ослаблення та підвищення ймовірності переломів й інших видів ушкоджень.

  • Оптимізація здоров'я кишечнику

Підвищений вміст амінокислоти глютаміну в колагеновому білку забезпечує покращене харчування корисної мікрофлори, що населяє кишечник, та зменшує його проникність.

  • Позитивний вплив на серце

Дослідження показують, що колагенові продукти та добавки можуть приносити користь і серцево-судинній системі. З судинами зрозуміло: білок бере участь у формуванні їх стінок. Але, виявляється, він здатний впливати на рівні так званого поганого та хорошого холестерину. Підвищений рівень «поганого» холестерину може призвести до ущільнення артерій, надмірного кров'яного тиску, розвитку серцевих захворювань і навіть інсульту. При щоденному споживанні колагеновмісних засобів протягом півроку рівень «поганого» холестерину знижується, що дуже благотворно позначається на роботі серця.

Колаген у спорті

Білок дуже впливає на м'язову тканину. Саме ця властивість і зумовлює користь колагену для чоловіків, у спорті, бодібілдингу та просто при активному способі життя. Дослідження, проведене на людях похилого віку зі зниженою м'язовою масою, показало, що прийом колагенових добавок у комплексі з силовими тренінгами дозволяє досягти істотних поліпшень у цьому плані. Ще одне дослідження, в якому брали участь жінки похилого віку, які споживають недостатню або помірну кількість білкових продуктів, продемонструвало здатність добавок підтримувати здоровий білковий баланс і зберігати суху масу тіла.

Крім того, було виявлено, що добавки благотворно впливають на хрящову тканину, допомагають знімати больові відчуття в суглобах і сприяють загоєнню, що дуже актуально для фізично активних людей.

Згідно з окремими дослідженнями, колагенові добавки, доповнені вітаміном С, під час прийому перед тренуванням посилюють синтез даного білка в організмі, попереджають травмування та прискорюють відновлення після нього.

Джерела колагену

Рівень речовини починає знижуватися віком від 35 років. Нездоровий спосіб життя лише посилює цей процес і подальше старіння. Найбільше на це впливає куріння. Не дивно, що люди, які зловживають нікотином, часто виглядають старшими за свій біологічний вік. До факторів впливу на синтез можна віднести також сонячне випромінювання, надмірне споживання цукру і навіть посилені фізичні навантаження. Тому важливо вчасно поповнювати запаси білків.

Ми розібрались з питанням, чи потрібно пити колаген, тепер залишилось зрозуміти, у яких продуктах він міститься. Тут варто відзначити кістки, шкіру, суглоби, хрящі, зв'язки, сухожилля, кістковий мозок тварин. Як правило, йдеться про велику рогату худобу, коней, свиней, кроликів. Найбільшою кількістю можуть похвалитися яловиче, індиче та свиняче м'ясо. Так, наприклад, бульйон з яловичини – чудове джерело типу I, яке покращує стан шкіри. Бульйон із пташиного м'яса містить тип II, що сприяє здоровій роботі суглобів. Плюс, таке м'ясо вигідно відрізняється високим вмістом амінокислот, важливих для синтезу колагенового білка в організмі.

Окрім іншого, речовина, що розглядається, виявляється в кістках і шкірі риб, і прісноводних, і морських. Оскільки найбільші її концентрації у сполучній тканині, то фахівці рекомендують готувати юшку або заливне, тобто використовувати всі складові риб'ячої тушки.

Додавання до раціону всіх цих страв дозволить забезпечити тіло достатньою кількістю білка. А щоб покращити його власне виробництво в організмі, потрібно подбати про споживання продуктів, що містять амінокислоти, вітаміни А, С, D, цинк, залізо та інші мінерали.

Однак і тут виникає складність. В сучасному світі м'ясні продукти проходять серйозну переробку, що пошкоджує білкову структуру. До того ж зараз люди віддають перевагу м'ясу без кісток і шкіри, тоді як у минулому більше споживали кістковий мозок, сполучні тканини та інші частини тушок тварин.

Тому все більшої популярності набувають спеціалізовані добавки колагену з оптимізованим складом, що добре засвоюється. При виробництві більшої частини з них застосовують особливі ферменти, тепло або воду для розкладання білкової структури та утворення пептидів або гідролізатів.

Сировину для добавок отримують з різних джерел: шкіра, кістки, сполучна тканина тварин. У процесі денатурації внаслідок теплового впливу білок утворює желатин, який активно використовувався протягом століть як продукт харчування та лікарський засіб. Іншими словами, желатин – гарне джерело колагенових пептидів.

Однак промислова сировина піддається сильнішому розщепленню, тому отримані пептиди краще розчиняються у воді та не утворюють гелеподібну субстанцію. Завдяки цьому з них виходять високоякісні порошкоподібні засоби, а також гарячі та холодні розчини.

Як правильно приймати колаген

Існують різні формули колагенових добавок, доступних на нішевому ринку. Частина тваринного походження, отримані переважно з великої рогатої худоби), інші – морського походження (отримані, зазвичай, з риби). Відповідаючи на запитання, як правильно пити колаген, коли це краще робити – вранці чи ввечері, якою є його добова доза, лікарі рекомендують приймати щонайменше 3000–5000 мг речовини щодня. Для посилення ефекту та активізації виробництва білка також бажаним є додатковий прийом вітаміну С.

Джерела

  • Колаген (желатин) для суглобів і зв'язок, - sportwiki.to  
  • Переваги харчових добавок з колагеном, - ua.iherb.com 
  • Top Tips to Getting the Most From Your Collagen Supplement, - ua.iherb.com
  • 3 типи колагену та їх користь для здоров’я, - ua.iherb.com
  • Колаген як частина формули відновлення, - ua.iherb.com 
Статті по темі
  • 17.09.2023

Її називають зимовою вишнею та індійським женьшенем. Її активно використовують у деяких традиційних медичних практиках упродовж 5 тисяч років. Вона вважається ключовою рослиною аюрведи.

  • 16.09.2023

Ця речовина має кілька назв: вітамін В9, фолацин, фолін. Але більшості споживачів воно відоме як фолієва кислота або фолат.

  • 16.09.2023

Це суперфуд і найперспективніший продукт майбутнього, що вигідно відрізняється високим вмістом корисних нутрієнтів та потужним оздоровлюючим впливом на організм.

  • 16.09.2023

Аргінін - це один з найбільш відомих продуктів спортпіта, який і доступний у чистому вигляді, і входить до складу багатокомпонентних добавок.

Підписатися на нашу розсилку

щоб отримувати свіжі новини про акції та знижки

Розсилка для здоровʼя та краси
Підпишіться, ми в розсилках ділимось
  • акційними пропозиціями
  • новинками й добірками
  • порадами від профі
Підписатися
Підписатися на розсилку
0 800 403 173