• 15.03.2025

Сон має дуже велике значення для здоров'я. Під час сну відбувається відновлення та регенерація організму. Плюс до всього він сприяє покращенню пам'яті, концентрації та психоемоційного стану, допомагає справлятися зі стресовими ситуаціями та благотворно впливає на загальне здоров'я. Тому такий важливий якісний сон у достатній кількості, забезпечити який допомагає мелатонін, що це простими словами, ми й розглянемо нижче.

Що таке мелатонін?

Мелатонін – це особливий гормон, який природно синтезується практично всіма живими організмами: і тваринами, і рослинами. Вчені вважають, що речовина «зародилася» на планеті ще близько 3,5 млрд років тому, оскільки її виявляють у структурі стародавніх ціанобактерій.

Вироблення гормону здійснюється переважно епіфізом. Ця залоза формою нагадує хвойну шишку. Вдень вона виробляє серотонін, з якого вже вночі синтезується мелатонін. Ключовою, найбільше вивченою функцією залози є регулювання циклу «сон-неспання» та циркадних ритмів.

Слід також зазначити, що деяка частина речовини виробляється особливими клітинами очної сітківки, передміхурової залози, простати, легенів, травного тракту, нирок, підшлункової залози та ін. Також вченими було доведено, що цей гормон продукується і клітинами крові. Однак на добові ритми впливає тільки та речовина, яка виробляється в епіфізі.

Коли виробляється мелатонін?

Дуже важливе питання – коли виробляється мелатонін. Як уже говорилося раніше, епіфіз за участю ферментів перетворює серотонін на N-ацетилсеротонін. Дані ферменти стимулюються пітьмою. У темряві N-ацетилсеротонін трансформується в гормон сну. Тобто речовина виділяється здебільшого вночі, оскільки її виділення вдень пригнічують імпульси, що посилаються сітківкою ока при реагуванні на світло. Її кількість, яку шишкоподібна залоза може виробляти за відповідних умов, прямо пропорційна кількості серотоніну.

Синтезується у невеликих кількостях – приблизно 30 мкг на добу. Вдень концентрація мінімальна і не перевищує 3 пг/мл. Рівень починає підніматися за кілька годин до звичного часу відходу до сну. У нічний час концентрація у крові мінімум у 5 разів вища. Пікове значення спостерігається близько 2 години ночі. Після цього кількість поступово зменшується до 7 години ранку і аж до вечора зберігається дуже низький рівень. Виділення гормону знаходиться у суворій залежності від добового ритму, і близько 70% виробляється саме вночі.

Цей факт пояснює і те, що довгий час про речовину ніхто не знав. При світлі виявити її у крові практично неможливо. Щоб визначити концентрацію, слід брати кров на аналіз у сплячого пацієнта в абсолютній темряві при червоному кольорі близько 2 години ночі.

Коли виділяється мелатонін, обговорили. Але є ще один цікавий момент. Продукування зміняться і залежно від пори року. Рівень знижується до мінімуму з травня до липня, коли світловий день триває максимально довго. У цей період максимального значення досягає різниця між мінімальним (вдень) і максимальним (вночі) рівнями речовини. Вчені схиляються до думки, що саме цим обумовлені сезонні зміни загального гормонального фону та психоемоційного стану.

Синтез гормону слабшає з віком. Крім того, у людей похилого віку його нічний пік виражений не так сильно, як у молодих. Вироблення зменшується, починаючи, як правило, із 40 років. У тканинах епіфіза посилено відкладаються солі у вигляді шаруватих кульок, і залоза набуває характерного для себе шишкоподібного вигляду. Слід зазначити, що у довгожителів спостерігається досить високий рівень гормону.

Що стосується дітей, то в перші півроку життя їх організм не виробляє цю речовину, а отримує з материнським молоком. У молочні суміші її також не додають. Але вона дуже потрібна для здорового зростання та розвитку дитини. Тому і матері, і немовляті слід спати у темряві.

Шишкоподібна залоза остаточно формується до 6-7 років. У цьому віці вона виділяє максимальну кількість гормону. На час статевого дозрівання орган зменшується в розмірах, що супроводжується зниженням концентрації речовини, що виробляється.

Користь мелатоніну

Він забезпечує масу корисних ефектів для здоров'я:

  • Поліпшує сон

Контролює періодичність сну. Бере участь у формуванні циркадного ритму. Допомагає впоратися із безсонням, не допускає порушення біоритмів організму. Сприяє здоровому та глибокому сну, під час якого нормалізується функціонування всіх органів та систем, йде втома.

  • Дозволяє організму швидше пристосуватися до зміни часових поясів, сезонної ритміки

Викликає адаптогенний та антистресорний ефект, у тому числі при порушенні циклу «сон-неспання», спровокованому позмінною роботою, частою зміною часових поясів.

  • Допомагає при депресивних станах

Піднімає рівень гамма-аміномасляної кислоти та серотоніну, недостача яких сприяє розвитку тривожності.

  • Уповільнює передчасне старіння

Порушуючи питання, за що відповідає мелатонін в організмі, як він впливає на нього, варто також згадати виявлений зв'язок між ослабленням виділення гормону з віком та старінням, якому піддаються тканини тіла.

  • Посилює ефективну роботу імунної системи

Вигідно відрізняється сильними імуномодулюючими властивостями. Покращує діяльність фагоцитів та інших аналогічних клітин.

  • Надає антиоксидантний захист

Нейтралізує вільні радикали та запускає захисний механізм – глутатіонпероксидазу. Мінімізує негативні результати оксидативних процесів і на клітинному рівні, і клітинному ядрі. Попереджає пошкодження ДНК, білків та мембранних ліпідів.

  • Благотворно впливає на функціонування репродуктивної системи

Пригнічує секрецію гормонів ЛГ, ФСГ, що, своєю чергою, протидіє підвищенню вироблення естрогенів у жінок та розвитку гіперплазії ендометрію. Також уповільнює виділення деяких гормонів, які при надмірній кількості призводять до появи полікістозу або тяжких клімактеричних проявів.

  • Підтримує здоровий вуглеводний обмін

Знижує рівень глюкози та інсуліну, посилює чутливість до інсуліну. Запобігає розвитку ожиріння, метаболічного синдрому та подальшого цукрового діабету II типу.

  • Має позитивний вплив на зір

Дбає про здоров'я сітківки, запобігає її дегенеративним змінам. Допомагає при вікових проблемах із зором.

Крім усього іншого, речовина регулює діяльність нервової, ендокринної, серцево-судинної, імунної систем, травного тракту, покращує пам'ять, концентрацію та інші когнітивні функції, приводить в норму температуру тіла, а також володіє антимутагенними, антиапоптотичними, нейропротекторними, протиішемічними властивостями.

Проживання у північних широтах, позмінна робота, перельоти зі зміною часових поясів, освітлення вночі, безсоння, вік можуть призвести до дефіциту гормону. Тому багато прихильників здорового способу життя хочуть досконально з’ясувати для себе, що таке мелатонін і в яких продуктах він міститься. Оскільки він виробляється із серотоніну, синтез якого неможливий без амінокислоти триптофану, то для вечері слід вибирати якраз продукти з триптофаном. Це пташине м'ясо, яйця, сири, риба, соя, кунжут, насіння соняшнику. Вирішити цю проблему також можуть спеціальні добавки з речовиною, що розглядається, які, як правило, синтезують з амінокислот рослинного походження.

Чи є шкода від мелатоніну?

Як одна з найбільш слаботоксичних речовин, мелатонін навіть у підвищених дозах не завдає шкоди здоров'ю і не має серйозних побічних дій (ефектів) та протипоказань (але, наприклад, для дітей він у більшості випадків заборонений). Описано випадки, коли пацієнти перевищували дозування у кілька сотень разів без плачевних наслідків для здоров'я.

Однак у деяких випадках все ж таки можлива поява алергічних реакцій, головного болю, нудоти, порушень роботи ШКТ, підвищеної сонливості, почуття пригніченості, набряклості. Всі ці прояви оборотні та проходять відразу після закінчення прийому.

Гормон протипоказаний при:

  • індивідуальній непереносимісті організму;
  • аутоімунних захворюваннях;
  • деяких онкологічних хворобах;
  • епілепсії;
  • цукровому діабеті;
  • порушеннях у роботі нирок;
  • вагітності та грудному вигодовуванні.

Мелатонін у спорті

Також багатьох цікавить, чи варто приймати додатково цей гормон у спорті та бодібілдингу. Справа в тому, що мелатонін використовують для схуднення, оскільки він бере участь у регулюванні ваги тіла. Згідно з деякими дослідженнями, у комплексі з кальцієм він сприяє зниженню частку жиру в організмі та забезпечує профілактику ожиріння. Група іспанських та американських вчених виявили, що речовина активізує появу особливого типу жирових клітин, що спалюють калорії.

І крім іншого, гормон протидіє окислювальному стресу після тренування, знижує його рівень, благотворно впливає на сон і підвищує швидкість відновлення, що дуже актуально для атлетів.

Як правильно приймати мелатонін

Як довго можна приймати мелатонін і по скільки, залежить від стану людини, показань для прийому та визначається лікарем. На нішевому ринку представлені різні лікарські засоби та добавки на основі даної речовини, серед яких можна знайти форми як миттєвого, так і тривалого вивільнення. Дозування у них варіюються від 0,3 мг до 5 мг. 1-3 мг досить часто для ефективної відправки в мозок сигналу до розслаблення. Рекомендований час – за півгодини до сну щодня протягом всього курсу лікування. Тривалість курсу зазвичай не перевищує 2 місяці.

Чи може бути звикання від мелатоніну

Користь мелатоніну беззаперечна і посилюється тим фактом, що він не викликає звикання та не має симптомів відміни. Але чи можна пити його постійно? Регулярний прийом добавок більше 2 місяців не рекомендується, оскільки в результаті може порушитися природне виробництво гормону організмом.

Статті по темі
  • 17.09.2023

Її називають зимовою вишнею та індійським женьшенем. Її активно використовують у деяких традиційних медичних практиках упродовж 5 тисяч років. Вона вважається ключовою рослиною аюрведи.

  • 16.09.2023

Ця речовина має кілька назв: вітамін В9, фолацин, фолін. Але більшості споживачів воно відоме як фолієва кислота або фолат.

  • 16.09.2023

Це суперфуд і найперспективніший продукт майбутнього, що вигідно відрізняється високим вмістом корисних нутрієнтів та потужним оздоровлюючим впливом на організм.

  • 16.09.2023

Аргінін - це один з найбільш відомих продуктів спортпіта, який і доступний у чистому вигляді, і входить до складу багатокомпонентних добавок.

Підписатися на нашу розсилку

щоб отримувати свіжі новини про акції та знижки

Розсилка для здоровʼя та краси
Підпишіться, ми в розсилках ділимось
  • акційними пропозиціями
  • новинками й добірками
  • порадами від профі
Підписатися
Підписатися на розсилку
0 800 403 173