Більшість людей під здоровим способом життя мають на увазі, перш за все, збалансоване харчування та фізичну активність. Однак не варто забувати про ще одну важливу складову – добавки. Сьогодні поговоримо про цінну амінокислоту, яка надзвичайно популярна серед спортсменів та звичайних споживачів. Отже, що таке таурин та як він впливає на організм?
Таурин – що це?
Насамперед, постараємося розібратися, що є даною речовиною з хімічної точки зору. Таурин – це амінокислота, що містить сірку. В організмі синтезується з цистеїну та метіоніну. Є замінною або умовно незамінною. Тобто організм отримує її разом із продуктами харчування або виробляє самостійно з інших речовин, які до нього надходять, але тільки тоді, коли він не страждає від захворювань та стресових впливів. Плюс до всього це непротеїногенна амінокислота. Іншими словами, вона не входить до складу білків.
Сама назва амінокислоти походить від слова taurus, що в перекладі з латини означає бик. Пояснюється це тим, що її вперше отримали з бичачої жовчі. Сталося це у першій половині ХІХ століття. Першовідкривачами стали вчені Ф. Тидеман та Л. Гмелін у 1827 році.
Де міститься таурин: продукти та добавки
Багатьох цікавить, де та в яких продуктах міститься таурин. Він є у всіх продуктах тваринного походження. Найбільшими концентраціями речовини можуть похвалитися:
морепродукти (молюски, устриці, краби);
яловиче, свиняче м'ясо та субпродукти (серце, легені, нирки, печінка).
У незначних кількостях міститься він і в деяких рослинах. Однак у більшій частині продуктів рослинного походження, наприклад, у злакових, його вміст мінімальний. Тому у прихильників вегетаріанської дієти часто спостерігається його нестача. Не дивно, що вегетаріанцям та іншим людям із дефіцитом амінокислоти фахівці рекомендують додатково приймати добавки із нею.
В таких препаратах найчастіше використовується речовина синтетичного походження, яка так само добре засвоюється організмом, як і натуральна. То з чого роблять таурін? Як вихідну виробничу сировину застосовують етаноламін, який потім піддається ряду складних хімічних перетворень. Амінокислота, що вийшла в результаті цих процесів, хоч і не тваринного походження, але діє на тіло аналогічно. На її основі виготовляють різноманітні лікарські препарати, добавки, продукти харчування.
Зокрема, її додають у багато енергетиків у середній дозі до 400 мг на 100 г напою. Така доза не має вираженого фізіологічного ефекту, але посилює стимулюючу дію кофеїну та інших аналогічних інгредієнтів. Однозначно можна сказати, що деякі повідомлення про шкоду таурину в енергетиках не мають під собою жодної вагомої підстави.
Активно використовується дана речовина і в спортивному харчуванні, що в принципі не дивно через деякі її властивості, про які ми поговоримо нижче. А ось що викликає щире здивування у непоінформованих споживачів, то це той факт, що її застосовують і в продуктах для дітей. Нею збагачують дитячі поживні суміші: "Нан" (Нідерланди), "Нестожен" (Швейцарія), "Хіпп" (Німеччина), "Семілак", (США) та ін.
Користь таурину
Далі розберемо, чим корисний таурин, які його властивості та дія:
Регулювання діяльності жовчної системи
Дефіцит речовини супроводжується недостатнім синтезом жовчних кислот, що, у свою чергу, стає причиною прискореного утворення каменів у печінці та жовчному міхурі. Жовчні шляхи в результаті закупорюються.
Детоксикація
Вступає в реакції з цитотоксичними жовчними кислотами, зв'язує ртуть, мідь та кадмій для подальшого видалення їх з крові нирками. Дієва протиотрута у багатьох випадках.
Осморегулювання
Регулює осмотичний тиск, утримує воду. Відбувається це за рахунок позитивно зарядженого азоту в молекулі та негативно зарядженої сірки. Навколо їх формуються водяні диполі. Також регулює рівень кальцію усередині клітини, що є важливим фактором підтримки необхідного осмотичного тиску. Підтримує здоровий тургор клітин, поділ їх на відсіки та оптимальне протікання біохімічних процесів.
Протисудомний ефект
Комбінуючись із іонами кальцію, попереджає деякі судомні напади. Гальмує постсинаптичний нейрон. Також використовується для зняття серцевих нападів.
Підтримка енергоносіїв
Зберігає рівні АТФ, АДФ, фосфокреатину в органах у здорових межах.
Поліпшення зору
Допомагає при порушенні функцій сітківки та кришталика. Відіграє роль нейромедіатора при перетворенні світлового сигналу на нервовий імпульс. Стимулює регенерацію сітківки, що було доведено експериментальним шляхом. У процесі загоєння при пошкодженому зоровому нерві фіксувалося значне підвищення концентрації амінокислоти. Її нестача також може викликати помутніння кришталика.
Антиоксидантний захист
Реалізується кількома способами. Зокрема амінокислота пов'язує цитотоксичні метаболіти, нейтралізує їх, запобігає програмованій клітинній загибелі.
Кардіопротекторний ефект
Захищає серцеві тканини від пошкоджень за рахунок ефективної боротьби із вільними радикалами.
Стабілізація мембран
Також випливає із попередніх підпунктів. Не допускаючи окисного ушкодження мембранних фосфоліпідів та підтримуючи оптимальний тургор мембран клітин, стабілізує їх.
Регулювання клітинного росту
Активізує біосинтез білків, сприяючи утворенню речовини, яка покращує транспортування амінокислот до місця синтезу білка, що особливо актуально для організмів, що ростуть.
Антигіпоксичний ефект
Підсилює утилізацію кисню, який циркулює у крові, та підвищує стійкість до гіпоксії (кисневої недостатності).
Зв'язування холестерину та запобігання атеросклерозу
У присутності цієї речовини кишечник не так швидко всмоктує холестерин, і той у великих кількостях виводиться з організму природним чином. Крім того, прискорюється вироблення жовчних кислот, які здатні пов'язувати холестерин, і сповільнюється його потрапляння у сироватку крові.
Регуляція та захист інсулінової системи
Стимулює виділення інсуліну у разі гіперглікемії. Підвищує вміст глікогену. Знижує вміст глюкози у крові. Такий вплив таурину на організм дозволяє успішно застосовувати його при лікуванні діабету.
Діуретичний ефект
Впливає на окремі ділянки нирок, стимулює сечовиділення. Допомагає вивести зайвий об'єм рідини із крові за допомогою прискореного сечовипускання. При цьому є калійзберігаючим, тобто посилює виведення хлоридів та натрію, але не торкається калію.
Захист від переохолодження
Дуже цікавий факт і водночас маловідомий факт – амінокислота допомагає організму чинити опір впливу холоду. Справа в тому, що вона не дозволяє знижуватися рівню адреналіну в надниркових залозах і підвищуватися рівню цукру в крові. Ці два чинники є результатом впливу стресу, викликаного холодом.
Підсумовуючи, можна сказати, що найбільшою мірою амінокислоту потребують клітини і тканини, які утворюють вільно-радикальні метаболіти. Йдеться про лейкоцити, сітківку, серце, скелетні м'язи.
OstroVit 100% Taurine добавка з ідеальною біодоступністю, до складу якої входить лише один компонент - L-таурин, який забезпечує правильну роботу м'язів, підсилює роботу мозку, запобігає катаболічним процесам.
OstroVit Taurine 1500 мг - капсульована амінокислота в формі L-таурину. Максимально мікронізована і біодоступна, без ароматизаторів та інших добавок. Для підтримки нервової системи і підвищення регенерації.
Life Extension Taurine Powder 750 mg – високоефективний таурин в формі порошку. Підтримує здорове функціонування серцево-судинної системи. Сприяє належній роботі нервової системи. Позитивно впливає на скелетні м'язи.
Solgar Taurine 500 мг Veg Caps – високодозований таурин в рослинних капсулах. Надає потужну антиоксидантну підтримку організму. Сприяє здоровому функціонуванню нервової, серцево-судинної систем. Позитивно впливає на роботу мозку, очей.
NOW Taurine Double Strength 500 мг Veg Capsules – високоякісний таурин в рослинних капсулах. Позитивно впливає на функціонування нервової системи. Підтримує здорову зорову функцію.
7Nutrition Taurine Pure – потужний 100%-но чистий таурин у формі порошку. Підвищує працездатність. Покращує регенерацію м'язів. Допомагає підтримувати електролітний баланс. Сприяє здоровій роботі серця і нервової системи. Позитивно впливає на когнітивні функції.
Olimp Taurine Mega Caps - це велика доза якісного таурину в капсулах, який допоможе підвищити фізичну витривалість і стійкість до стресів. Також покращує когнітивні функції і загальний фізичний стан.
Trec TAURINE 900 - добавка чистого таурину в желатинових капсулах. Таурин є джерелом органічного азоту (а оксид азоту розширює судини і покращує насичення м'язів кров'ю).
Nosorog Taurine - порошкоподібна добавка амінокислоти таурину. Використовується як нейромедіатор (для прискорення проходження нервових імпульсів від мозку до м'язів) і діуретик (знімає набряки). У той же час він не шкодить ниркам.
NOW Taurine Double Strength 1000 mg Veg Capsules – потужний таурин подвійної сили в рослинних капсулах. Підтримує здорову роботу нервової системи та мозку. Позитивно впливає на зорову функцію.
NOW Taurine Double Strength 1000 mg Veg Capsules - веганські капсули з таурином. Стабілізує клітинні мембрани, підтримує баланс рідин, сприяє транспорту мікроелементів.
Haya Labs Taurine 500 mg – високоякісний таурин в желатинових капсулах. Підтримує здоров’я нервової системи. Покращує фокус і концентрацію. Відтерміновує настання втоми. Сприяє збільшенню об'єму м'язових клітин. Надає антиоксидантну підтримку.
349 грн
Купити
Таурин для чоловіків
Проаналізуємо користь таурину для чоловіків, насамперед для спортсменів та інших фізично активних споживачів, оскільки саме у спорті та бодібілдингу його застосування дає найкращий результат.
Дослідження демонструють кількісні амінокислотні зміни в крові спортсменів. У молодих чоловіків, які не піддають своє тіло фізичним навантаженням, середня величина амінокислоти дорівнює 1456 мкМ; у чоловіків, які займаються легкою атлетикою, аналогічний показник становить майже на 100 мкМ менше, тоді як у тих, хто займається боротьбою, вміст даної речовини в крові - 216,4 мкМ.
Такі підвищені значення у спортсменів важкої атлетики можуть свідчити про прискорене виведення амінокислоти з внутрішньоклітинних просторів. Знижені концентрації у легкоатлетів відображають її втрати, які можуть супроводжуватися аритміями. Дослідження, які проводились за участю людей і тварин, також показали, як таурин впливає на організм чоловіків, які ведуть активний спосіб життя:
Істотно підвищує фізичну витривалість та працездатність.
Має протизапальні властивості.
Запобігає дистрофії м'язів.
Сприяє регенерації тканин.
Захищає м'язову тканину (і не лише) від негативного впливу вільних радикалів та окислювального стресу.
Допомагає впоратися з травмами, як із одними з іпостасей стресу.
Збільшує толерантність до фізичних навантажень.
Останньому пункту приділимо більшу увагу. У 1998 році в Нідерландах проводився марафон, відразу після і через добу після якого вимірювався вміст речовини в сечі та крові у спортсменів та оцінювалася її зміна. Дослідники вважають, що її кількість збільшується у сечі за рахунок надходження з м'язів. У спортсменів, які не проходили відновлення після навантажень, спостерігався низький вміст амінокислоти в сечі.
В іншому експерименті проводився аналіз енергетичного обміну при тривалому тренінгу (7 годин) у дюжини велосипедистів. Такі посилені навантаження супроводжуються значним метаболічним стресом. Наприклад, збільшуються активні кисневі форми, зменшуються запаси глікогену та посилюється клітинний набряк.
Оскільки таурин для людини виконує функції ключового осморегулятора, його концентрація у просторі поза клітинами сильно збільшується. Клітина, що втратила його, набухає і стає менш доступною для глюкози. Таким чином, амінокислота захищає від небезпечного порушення іонної концентрації.
Ще одне дослідження було покликане вивчити, як разовий прийом 1 г впливає на витривалість при трикілометровому бігу на час. Показники продуктивності при цьому покращились, але не було зафіксовано змін у споживанні кисню, частоті скорочень серця.
Таурин для жінок
Найбільш рекомендована споживча аудиторія серед представниць прекрасної половини людства – вагітні та годуючі вегетаріанки. У європейських країнах і США часто сам лікар підбирає препарати та дозування таурину при вагітності для жінок, оскільки він життєво необхідний для формування здорового плоду, його подальшого зростання та розвитку в утробі та після появи на світ.
Крім цього, жіноча стать найбільш схильна до впливу стресу. Це цілком нормальне явище, але саме жіночий організм реагує на нього надзвичайно гостро. У ньому виділяється велика кількість адреналіну, що призводить до спустошення енергетичних запасів та пошкодження внутрішніх органів.
Ця ж речовина має певні антистресорні властивості. Наприклад, вона протидіє підвищенню рівня цукру, спровокованого стресом, шляхом зменшення виробництва адреналіну в надниркових залозах. Цей факт було підтверджено при науковому дослідженні головного мозку щурів.
Ну і, нарешті, саме жінки найчастіше турбуються про свою фігуру і прагнуть привести її до порядку, схуднути. Найдоцільніше поєднувати в цій справі здорову дієту з продуманою фізичною активністю. Витрата амінокислот при підвищених навантаженнях посилюється. Тому фахівці (тренери та лікарі) часто рекомендують своїм клієнтам застосовувати таурин для схуднення. Він благотворно впливає на серцевий м'яз, активізує кровотік, обмін речовин, бере участь у ліпідному обміні. Все це дуже актуально для жінок, які бажають позбутися зайвих кілограмів.
Таурин для дітей
Як уже писалося вище, тілам, у яких клітини діляться у прискореному режимі, необхідно більше амінокислоти. Це важливий фактор зростання в ранньому дитячому віці. Дослідження, що проводились над дитинчатами мавп, показали, що її відсутність чи суттєвий недолік у їжі призводить до різкого падіння її концентрації у тканинах і, як наслідок, до затримки росту.
Дослідники з'ясували, що організм у ранньому віці просто не здатний виробляти цю речовину самостійно. Цим фактом якраз обумовлено її високий вміст у жіночому молоці. З цієї причини нею збагачують суміші для новонароджених. Як правило, додатково таурин дітям не призначають, слід просто дотримуватись дозування, розміщеного виробником на упаковці дитячого харчування.
Шкода таурину
Корисні властивості речовини ми вже обговорили, тепер настала черга поговорити про його негативні сторони, якщо вони є, звичайно. Насправді, добавки таурину не викликають жодних побічних ефектів у здорової дорослої людини, яка не має протипоказань і дотримується рекомендованої добової дози до 3 г. Однак люди з хворими нирками, органами шлунково-кишкового тракту повинні дуже обережно ставитися до їх вживання і починати прийом виключно після дозволу лікаря.
Як приймати таурин?
Добова норма таурину орієнтовно варіюється від 0,5 г до 2 г. Через відсутність факторів його несприятливого впливу на здоров'я дозу можна збільшити до 3 г на день. Зверніть увагу, починати все одно бажано з меншої кількості. Якщо продукт реалізований у капсульованій або таблетованій формі, то дана величина зазвичай відповідає 1-3 капсулам, таблеткам. Оптимальний час – між їдою.
У будь-якому випадку, як точно приймати таурин, сказано в інструкції до кожної конкретної добавки. Її слід дотримуватися. Тільки за таких умов ефективність добавки буде максимальною і ви зможете отримати саме той результат, на який розраховуєте.
Статті не призначені для забезпечення діагностики, лікування чи медичних порад. Інформація надана лише з інформаційною метою. Будь ласка, проконсультуйтеся з лікарем про будь-які медичні та пов'язані зі здоров'ям діагнози та методи лікування. Інформація на цих статтях не повинна розглядатися як заміна консультації з лікарем. Заяви, зроблені про конкретні товари у статтях, не підтверджені для лікування, діагностики або запобігання хворобам.
Її називають зимовою вишнею та індійським женьшенем. Її активно використовують у деяких традиційних медичних практиках упродовж 5 тисяч років. Вона вважається ключовою рослиною аюрведи.
Це суперфуд і найперспективніший продукт майбутнього, що вигідно відрізняється високим вмістом корисних нутрієнтів та потужним оздоровлюючим впливом на організм.